وبمانی (webmoney) چیست؟


وبمانی (webmoney) یک سیستم پرداخت الکترونیکی سریع و محیطی برای کسب و کارهای آنلاین است که امکان انجام تراکنش های مالی را در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حساب بانکی یا کارت اعتباری فراهم می کند. این تراکنش ها بسیار امن، غیرقابل بازگشت و غیرقابل شناسایی هستند و در عمل دو طرف تراکنش می توانند در صورت علاقه هویت های خود را به صورت کامل پنهان کنند. وب مانی هم اکنون دارای بیش از ۲۹ میلیون کاربر در سراسر جهان است و به تازگی موفق شده است استانداردهای اتحادیه اروپا را نیز برای فعالیت در این قاره بدست بیاورد و انتظار افزایش کاربران اروپایی آن وجود دارد. 

باید اشاره کرد، وبمانی به مراتب بیشتر و بهتر از بسیاری از سیستم‌های پرداخت الکترونیکی دیگر در جهان تکامل یافته است و به همین دلیل می تواند انعطاف پذیری بسیاری بالای برای خدمت رسانی به مشتریان خود داشته باشد. همچنین به دلیل روسی بودن این سیستم قوانین تحریمی کاربران ایرانی توسط وبمانی اجرا نمی گردد که در نتیجه فرصتی مناسب برای ایرانیان فراهم کرده است تا در بازارهای بین المللی فعالیت کنند. برای آشنایی بیشتر با وبمانی و تاریخچه آن می توانید اینجا  کلیک کنید. حالا که به سئوال وب مانی چیست پاسخ داده شد، در ادامه کاربردهای اصلی و شیوه استفاده از وب مانی توضیح داده خواهد شد.

کاربردهای وبمانی:

 دو نمونه از کاربردهای اصلی وب مانی سایت های خرید اینترنتی و شارژ اکانت های مختلف اینترنتی است. لیست برخی از سایت های که هم اکنون با وب مانی کار می کنند را می توانید در اینجا بیابید. معروفترین وب سایت های که کاربران ایرانی با آن ها کار می کنند  aliexpress و resello هستند، که حجم بالای از خرید اینترنتی ایرانیان از خارج از کشور را به خود اختصاص داده اند.

آموزش وب مانی:

انواع حساب های وب مانی:

اگر از کاربران تازه وب مانی هستید و می خواهید برای اولین بار از وبمانی استفاده کنید، باید یک حساب مینی افتتاح کنید. با افتتاح حساب مینی شما دارای یک  شناسه وب مانی خواهید شد که پس از آن با ایجاد کیف پول، در حساب خود می توانید از این حساب Mini برای ارسال و دریافت پول استفاده کنید. 

 1. برای آشنایی با انواع کیف های پول در وب مانی
 2. کارمزدهای استفاده از وب مانی
 3. برای مشاهده آموزش افتتاح حساب وب مانی (ویدیو و عکس) و ایجادکیف پول

بعد از افتتاح حساب Mini که مدیریت آن همانند بانکداری اینترنتی ایران از طریق وب سایت است، امکان دانلود نرم افزار وبمانی و تبدیل حساب به کلاسیک (برای ویندوز) یا لایت(برای غیر ویندوز) وجود دارد. عمده ترین تفاوت نوع کلاسیک و مینی در میزان قابلیت های امنیتی است، بسیاری از گزینه های امنیتی موجود در نسخه کلاسیک برای کاربران مینی وجود ندارد اما استفاه از حساب کلاسیک نیاز به یادگیری و آموزش بیشتری دارد و ممکن است در برخی مواقع به دلیل مشکلات در اینترنت و یا دریافت اس ام اس مشکلاتی پیش بیاید. به صورت کلی توصیه می شود برای حساب های کوچک از همان وب مانی مینی استفاده شود.

راهنماهای لازم برای ارتقا سطح پاسپورت:

هر چند استفاده محدود از وب مانی نیازی به مدرک خاصی ندارد برای آنکه در وبمانی بتوانید تراکنش های خود را افزایش دهید، باید مدارک خود را برای وبمانی ارسال و تائید کنید. با توجه به سطحی از اطلاعات که از خودتان در اختیار وبمانی قرار می دهید سطح پاسپورت شما تعیین می شود.

 1. پاسپورت الیاس: در زمان افتتاح حساب پاسپورت شما از این نوع است و به این معنی است که هیچکدام از مشخصات شما برای وبمانی ارسال نشده است.
 2. پاسپورت فرمال: اگر شما اطلاعات خود را برای وبمانی ارسال کنید، پاسپورت شما به فرمال تغییر پیدا می کند، البته این نوع پاسپورت نیز با توجه به آنکه اطلاعات شما تائید نشده است از سطح پایینی برخوردار است.
 3. پاسپورت پرسونال: به ای معنی است که شما علاوه بر ارسال اطلاعات برای وب مانی از طریق مراجعه حضوری، دفاتر اسناد رسمی و یا سفارت روسیه در ایران مدارک خود را تائید کرده اید.

ارتقا سطح پاسپورت برای کاربرانی که حجم کاری آنان بیشتر از مقادیری مشخص است ضروری می باشد. حداکثر میزان تراکنش روزانه، هفتگی و ماهانه برای انواع پاسپورت ها به صورت جدول زیر است:

نوع پاسپورت روزانه هفتگی ماهانه
الیاس و فرمال 600 1500 3000
پرسونال 120000 300000 300000

 اگر همچنان نیاز به افزایش سطح پاسپورت خود دارید راهنمای آن در اینجا آورده شده است.

 1. ارتقا الیاس پاسپورت به فرمال پاسپورت
 2. تبدیل فرمال پاسپورت به پرسونال پاسپورت

آموزش شارژ  و یا فروش کیف پول وبمانی:

از میان روش های مختلف کاربران ایرانی تنها می توانند از دو روش برای شارژ حساب های وب مانی خود استفاده کنند:

 1. استفاده از prepaid WM-Card: این روش بسیار گران است و برای کمتر کسی جذابیت دارد.
 2. استفاده از وب سایت های ایرانی برای خرید و فروش وب مانی: روشی که هزینه های آن برای ایرانی ها به صرفه تر است.

در ادامه شیوه استفاده از این دو روش که برای کاربران ایرانی در دسترس هستند توضیح داده شده است.

 1. شارژ حساب وب مانی با کارت شارژ
 2. مقایسه سایت های خرید وب مانی

راهنمای برخی از مشکلات وب مانی:

در اینجا شیوه حل رایج ترین مشکلات کاربران وب مانی را به صورت خلاصه آورده ایم:

 1. دریافت نکردن اس ام اس وبمانی
 2. پرسش های متداول

 

 

تگ ها : وب مانی,web money,وب مانی چیست